Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

3.mammoet inwestuje w zuraw o udzwigu 6000 ton ballast.pl

 

 

Pierwsze części nowego żurawia pierścieniowego o udźwigu 6000 ton zostaną wkrótce dostarczone do centrum inżynieryjnego Mammoet w Holandii. W nadchodzących miesiącach produkcja pozostałych elementów będzie pilnie kontynuowana, ponieważ żuraw jest przygotowywany do pierwszego projektu w 2024 r. Będzie to żurawi lądowy o największym na świecie udźwigu i może być w pełni zasilany energią elektryczną.

Wprowadzenie żurawia pierścieniowego o udźwigu 6000 ton wyznacza nowy standard światowego udźwigu i umożliwia klientom konstruowanie cięższych oraz większych elementów niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki niezrównanemu wysięgowi, wysokości haka i udźwigowi oferuje bezemisyjne rozwiązanie do podnoszenia, które nie ma konkurencji.

 

2.mammoet inwestuje w zuraw o udzwigu 6000 ton ballast.pl

 

 

Nowy żuraw pierścieniowy, nazwany SK6000, ma to samo inżynieryjne DNA, co jego poprzednik, SK350. Dzięki zastosowaniu podobnych zasad projektowania i technik podnoszenia zapewnia klientom bezpieczeństwo. Wiele tego typu technologii - zastosowanych w żurawiach - działa z powodzeniem na placach budowy na całym świecie od wielu lat.

Podobnie jak wcześniejsze modele, SK6000 podatny na konteneryzację, co umożliwia szybką logistykę, dostarczając ultra-ciężki żuraw wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Został zaprojektowany z myślą o morskich farmach wiatrowych nowej generacji i będzie obsługiwał wszystkie światowe rynki energii, na których potrzebny jest dodatkowy udźwig – zarówno na lądzie, jak i na morzu.

 

1.mammoet inwestuje w zuraw o udzwigu 6000 ton ballast.pl

 

Ponieważ komponenty morskiej energii wiatrowej rosną w skali i w masie, potrzebny jest większy udźwig. SK6000 zapewnia duży zapas i usuwa główne ograniczenie projektowe. Żuraw umożliwi klientom integrowanie coraz większych turbin i stawianie cięższych fundamentów, zarówno stałych, jak i pływających.

W konwencjonalnym sektorze energetycznym SK6000 pozwala projektom wydobywczym na morzu na skrócenie czasu budowy poprzez szybsze instalowanie górnych części platform. Na lądzie pomaga rafineriom skrócić przestoje poprzez instalowanie większych komponentów przy minimalnych zakłóceniach w pracy.

Źródło: Mammoet

Zapisz się na newsletter