Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

4.grove gmk3050 po remocie ballast.pl

 

 

Bardzo ciekawa historia wydarzyła się w Niderlandach. Potencjalny nowy operator, żurawia werbowany przez Van Gestel Montage miał jeden warunek, aby dołączyć do firmy: chciał pracować na oryginalnym Grove GMK3050. „Zapytaliśmy go, co trzeba zrobić, żeby do nas dołączył” — powiedział właściciel firmy Rens van Gestel. „A on powiedział:„ ładny, nieskazitelny, oryginalny GMK3050 ”. Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ Grove nie buduje już GMK3050, tylko GMK3050-3 trzeciej generacji. Dotychczas operator pracował na starszym modelu Grove GMK3050, który miał na liczniku ponad 36 000 godzin. Ten model żurawia spodobał mu się tak bardzo, że chciał kontynuować pracę nad nim w przyszłości. Dlatego zespół Van Gestel Montage poprosił o pomoc zakład Manitowoc w Bredzie, w Holandii w celu pozyskania, a następnie odnowienia używanego GMK3050 w ramach programu EnCORE.

„Porozmawialiśmy z chłopakami z Manitowoc w Bredzie i od razu zabrali się do pracy. W mgnieniu oka znaleźli oryginalny GMK3050, który po raz pierwszy wyjechał z fabryki 21 lat temu. Potem, musieliśmy znaleźć najlepszy sposób, aby dać mu nowe życie”- opowiada Rens van Gestel. Coraz trudniej jest znaleźć wykwalifikowaną siłę roboczą, więc gdy firma znajdzie odpowiedniego kandydata, warto dołożyć wszelkich starań, aby go zatrzymać u siebie. W tym przypadku firma zajmująca się montażem konstrukcji stalowych w Holandii skorzystała z kompleksowego procesu pozyskiwania używanych żurawii przez zespół Manitowoc Breda, a także z programu renowacji EnCORE.

 

2.grove gmk3050 po remocie ballast.pl

 

Pomimo ponad dwudziestoletniej eksploatacji żuraw przejechał zaledwie 80 000 km i przepracował 8000 godzin pracy u dwóch właścicieli. Solidna konstrukcja żurawi Grove sprawiła, że GMK3050 był nadal w bardzo dobrym stanie, gdy zespół techniczny z EnCORE w Bredzie rozpoczynał terapię odmładzającą. Dzięki EnCORE klienci otrzymują żurawie i/lub komponenty, które są przebudowywane przez wysoko wykwalifikowanych techników, zgodnie z wymaganymi specyfikacjami technicznymi, zgodnie ze standardami OEM firmy Manitowoc.

W przypadku żurawia Van Gestel Montage zespół techniczny EnCORE przeprowadził inspekcję, a następnie zasugerował szereg napraw, poprawek i prac kosmetycznych, aby przywrócić mu dawną świetność. Po uzyskaniu zgody na aktualizacje od firmy Van Gestel Montage rozpoczął się remont.

 

3.grove gmk3050 po remocie ballast.pl

 

Główne podzespoły, w tym wysięgnik i wciągarka, przeszły specjalistyczną renowację, a następnie szereg innych drobnych napraw i ulepszeń. Następnie poświęcono trochę uwagi karoserii, a każde wgniecenie i pęknięcie zostało naprawione, zanim żuraw otrzymał pełny lakier. Po uruchomieniu żurawia w połowie listopada w zakładzie Manitowoc w Bredzie, klient zabrał go do swojej siedziby w Kaatsheuvel, aby świętować dostawę najnowszego nabytku. Zaledwie dzień lub dwa później żuraw wyjechał i pracował dla Van Gestel Montage.

„Nasz „nowy” GMK3050 wygląda absolutnie wspaniale, a jego operator błagał o podpisanie umowy o pracę!” - żartuje van Gestel. „To już stało się jego dumą i radością, co jest fantastyczne. Pracujemy dla klientów w Holandii i Belgii, dlatego tak ważne jest, aby nasi operatorzy dźwigów byli całkowicie zadowoleni i czuli się komfortowo w swoich maszynach, aby zapewnić maksymalną wydajność” - dodaje.

 

5.grove gmk3050 po remocie ballast.pl

 

Oryginalny Grove GMK3050 był wzorcem dla dzisiejszego następcy GMK3050-3 i wyjątkowo zwinny do jazdy po drogach. Z silnikiem Mercedes-Benz OM501LA o mocy 260 kW i przekładnią Allison 6F/1R i ze stałą przeciwwagą 5,7 t pędzi po autostradzie z prędkością do 85 km/h. W miejscu pracy oferuje udźwig do 50 t i maksymalną wysokość podnoszenia 40,5 m - dzięki wysięgnikowi o pełnej mocy w zakresie 9,8 - 38,1m.

„Ten GMK3050 wygląda tak dobrze, jak wtedy, gdy po raz pierwszy opuścił fabrykę. Jest w niemal idealnym stanie i przypadkowy obserwator nie byłby w stanie stwierdzić, czy rok produkcji to 2001, czy 2022” – powiedział Rolf Klooster, dyrektor regionalny Manitowoc w Holandii.

 

1.grove gmk3050 po remocie ballast.pl

 

„Nasz program renowacji EnCORE to świetna opcja na tak wielu poziomach; czasami z powodu ograniczeń budżetowych, innym razem ze względów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Albo jest to świetna alternatywa dla nowych maszyn, które mają zwykle dłuższe czasy oczekiwania na realizacjię. Teraz możemy dodać kolejny powód do listy zalet EnCORE: pomoc wykonawcom i firmom wynajmującym w znalezieniu odpowiedniego kandydata na operatora”.

Źródło Manitowoc

Zapisz się na newsletter