Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

 1.100 lat koncepcji podwozia tatra ballast.pl

 

 

Rewolucyjna i unikalna w skali świata koncepcja podwozia pojazdów Tatra ma już 100 lat. Inżynier Hans Ledwinka, opracował i zastosował w praktyce rozwiązanie pozostające do dziś w użyciu i będące znakiem rozpoznawczym Tatry.

Jest to wyjątkowa koncepcja podwozia. Zasadą jest zastosowanie centralnej rury nośnej i osi z niezależnie zawieszonymi, wahliwymi półosiami skręconymi w jedną całość. Wysoka sztywność na skręcanie i zginanie chroni nadwozia pojazdów przed zniszczeniem i umożliwia zwiększenie dzielności terenowej. Modułowy system produkcji umożliwia montaż pojazdów 2, 3, 4, 5-cio (i więcej) osiowych z możliwością napędu na wszystkie koła. Wały układu napędowego są umieszczone w rurze nośnej, dzięki czemu są chronione przed wpływami zewnętrznymi. Dzięki temu pojazd zyskuje wysoką trwałość i niskie koszty serwisu.

Tylne osie TATRA w wersji podstawowej są zawsze napędzane i zawsze wyposażone w blokady. Napęd na przednią oś można podłączyć w standardzie i używać go wtedy, gdy jest potrzebny. W obudowie osi umieszczona jest para napędzanych kół zębatych (po jednym na każdą półoś) oraz para zębników przekazujących moment obrotowy z mechanizmu różnicowego. Obecnie osie wyposażone są w pneumatyczne hamulce bębnowe, wyposażone w rozpieraki klinowe Perrot, lub zgodnie z życzeniem klienta w hamulce tarczowe na kołach przednich osi.

Ciężarówki Tatra zawsze produkowane były z myślą o transporcie ponadnormatywnym – jako ciągniki balastowe, siodłowe czy podwozia pod żurawie.

Zapraszamy do obejrzenia poniższej galerii, ukazującej koncepcje i ciężarowki Tatra

 

1.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
2.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
3.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
4.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
5.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
6.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
7.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
8.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
9.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
10.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
11.100 lat koncepcji podwozia Tatra! ballast.pl
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Źródło: Tatra Trucks

Zapisz się na newsletter