Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

 1.tadano na baumie 2022 jakosc made in japan made in germany ballast.pl

 

 

Korzystając z koncepcji OneTadano, Grupa Tadano łączy zbiorową siłę globalnych zespołów, usprawnia zarządzanie firmą i optymalizuje globalny system produkcyjny firmy. Integracja w zakresie żurawi samojezdnych Demag pozwoliła Grupie Tadano ulepszyć i rozszerzyć linię produktów, a także wzmocnić obsługę klienta, dostawy części i szkolenia. Co pokazano i o czym można było się dowiedzieć na stoisku Tadano na Baumie?

Pomimo problemów z globalnym łańcuchem dostaw i trwającej pandemii, innowacje w Tadano nie ustały. Większość żurawi prezentowanych na wystawie to nowe modele, a dokładniej 22 nowe modele od ostatniej Baumy to: 5 żurawi terenowych serii AC, 2 żurawie samochodowe serii HK, 2 żurawie gąsienicowe z teleskopowym wysięgnikiem serii GTC, 11 żurawi terenowych serii GR i 2 żurawie samochodowe serii TM.

Żurawie terenowe Tadano są w stanie skutecznie wykonywać szeroki zakres zastosowań, od mniejszych prac, takich jak budowa budynków mieszkalnych i praca z taksówkami, po projekty infrastrukturalne, takie jak budowa mostów, budowa i renowacja budynków oraz wznoszenie żurawi wieżowych. Wszystkie te nowe modele żurawi mają tę samą koncepcję rodziny Tadano AC, co niedawno wprowadzony żuraw AC 2.040-1 o udźwigu 40 ton. Żurawie te łączą to, co najlepsze z dwóch światów, łącząc know-how z zakładów Tadano Zweibrücken i Lauf. Jaki sprzęt przywieziono do Monachium?

 

4.tadano na baumie 2022 jakosc made in japan made in germany ballast.pl

 

Nowe wzmocnienie wysięgnika, do żurawia gąsienicowego CC 68.1250-1 zwiększa udźwig nawet o 30%. Zadebiutował żuraw terenowy AC 7.450-1, żuraw samochodowy HK 4.050-1, żuraw gąsienicowy z wysięgnikiem teleskopowym GTC-2000 oraz żuraw terenowy GR-1000EX-4. Na wystawie pokazano 650-tonowy żuraw PC 38.650-1, który oferuje operatorom najlepszą w swojej klasie ergonomię i zapewnia znaczne korzyści w miejscach pracy wymagających dodatkowej siły podnoszenia.

Prezentowane żurawie wyposażono w funkcje ułatwiające pracę operatorowi i zwiększające wydajność i wygodę prac związanych z podnoszeniem. Obejmuje to zaawansowane rozwiązanie telematyczne IC-1 Remote, które zapewnia podgląd danych w chmurze, w czasie rzeczywistym i umożliwia zdalne rozwiązywanie problemów. Flex Base oferuje bezstopniowe pozycjonowanie wysięgników podpór i określanie w czasie rzeczywistym każdej pozycji wysięgnika w celu optymalizacji udźwigu. Tadano Smart Chart pozwala żurawiowi wykorzystać pełny potencjał podnoszenia, nawet gdy wysięgniki są rozmieszczone asymetrycznie.

Kluczowym elementem sukcesu firmy dźwigowej jest posiadanie odpowiednich informacji tam, gdzie są potrzebne i kiedy są potrzebne. Dlatego dostępnych jest teraz szereg nowych cyfrowych rozwiązań do podnoszenia i narzędzi online, które umożliwiają klientom Tadano wydajniejszą pracę i rozwój ich działalności. Technologie podnoszenia obejmują formy CAD 2D i 3D, a także modele danych BIM. Ponadto dla szeregu modeli Tadano można uzyskać dostęp do narzędzi online dotyczących warunków olinowania i zakresu roboczego. Nowa aplikacja Tadano Pro na smartfony i tablety oferuje źródło szybkiego dostępu do tych informacji online oraz broszur, arkuszy danych, zdjęć, filmów i nie tylko.

Tadano nieustannie pracuje nad rozszerzeniem swojej globalnej sieci serwisowej oraz zwiększeniem zakresu i pojemności zapasów części w strategicznych lokalizacjach w pobliżu klienta. Wystawa Bauma pozwolił uczestnikom dowiedzieć się więcej o europejskim sklepie internetowym oferującym części dla wszystkich modeli żurawi Tadano.

AC 2.040-1

Wielkie rzeczy często zaczynają się od małych rzeczy, jak w przypadku żurawia AC 2.040-1, czyli pierwszego wspólnego opracowania zakładów Tadano w Lauf i Zweibrücken. Żuraw oferuje to, co najlepsze z obu światów, czego najlepszym przykładem jest system sterowania IC 1 Plus, który zapewnia, że maszyna może zawsze korzystać z maksymalnego dostępnego udźwigu, niezależnie od aktualnej konfiguracji wysięgników. Inne przykłady obejmują E-Pack do bezemisyjnej pracy żurawia, jedyny w swoim rodzaju system kamer Surround View, który pomaga w pozycjonowaniu w miejscu pracy i sprawia, że podróż tam i z powrotem jest bezpieczniejsza, a także Flex Base. Ponadto jego wyjątkowe podwozie zapewnia nie tylko ogromną zdolność pokonywania wzniesień i dobre przyspieszenie, ale także bardzo cichą jazdę. Aby było jeszcze wygodniej, żuraw o nacisku 12 ton na oś, przewozi 1,1 tony przeciwwagi. Kolejną zaletą jest solidny wysięgnik, który sprawia, że jest to najpotężniejsza jednostka dwuosiowa na rynku ze stromymi pozycjami wysięgnika: przy całkowicie wysuniętym wysięgniku na 35,2 metra może podnosić ładunki o masie do 7,6 tony w promieniu ośmiu metrów – coś, czego nie potrafi żaden inny żuraw w tej klasie!

AC 3.045-1

Żuraw, który zmieści się wszędzie: dzięki krótkiemu wysięgnikowi o minimalnej długości 7,80 m AC 3.045-1 City może pracować ze stromymi pozycjami wysięgnika w budynkach z niskimi sufitami i przenosić duże ładunki w tej konfiguracji. Nawet przy pełnym wyposażeniu kompaktowa trzyosiowa jednostka nie przekracza 12-tonowego dopuszczalnego nacisku na oś, co zapewnia niezwykłą mobilność. A elektrohydrauliczny E-Pack umożliwia cichą, bezemisyjną pracę w pomieszczeniach.

AC 3.050-1

Tadano AC 3.050-1 ma w pełni hydrauliczny wysięgnik zapewniający dużą prędkość roboczą i mocne teleskopowanie pod obciążeniem. AC 3.050-1 może podróżować z maksymalnym obciążeniem na oś wynoszącym 12 ton, w pełni wyposażony, bez potrzeby stosowania dodatkowych środków transportu. Flex Base umożliwia pozycjonowanie wysięgników w konfiguracjach asymetrycznych w dowolnym punkcie ich zasięgu. Jedyny w swoim rodzaju system kamer Tadano Surround View pomaga ustawić żuraw w miejscu pracy i pomaga operatorom podczas jazdy po drogach. Wysięgnik główny można opuścić do 5° poniżej poziomu, eliminując potrzebę pracy (operatorów lub serwisantów) na wysokości.

AC 3.060-2

Podobnie jak jego mniejszy brat AC 3.050-1, 60-tonowy żuraw ma zostać wprowadzony na rynek w drugiej połowie 2023 roku. Z wysięgnikiem głównym o długości 50 metrów i opcjonalnym przedłużeniem o długości 6,5 metra lub 16-metrowym, podwójnie składanym wysięgnikiem, ma niezwykły zasięg w swojej klasie. Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania: podobnie jak AC 3.050-1, może być wyposażony w E-Pack i jest wyposażony w system Flex Base do bezstopniowej regulacji podpór oraz unikalny system kamer Tadano Surround View. Co więcej, AC 3.060-2 może poruszać się z maksymalnym obciążeniem na oś 16 ton, gdy jest w pełni wyposażony, bez potrzeby stosowania dodatkowych pojazdów transportowych, a jego główny wysięgnik można opuścić do 5° poniżej poziomu.

Ku elektromobilności

Firma Tadano, po raz pierwszy, pokazała szerokiej publiczności demonstracyjny żuraw terenowy z zelektryfikowaną nadbudową. W pełni funkcjonalny żuraw charakteryzuje się szczególnie elastyczną koncepcją zasilania, w której elektryczna praca nadbudowy może być zasilana przez zintegrowany akumulator, poprzez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania lub za pomocą generatora na silniku wysokoprężnym, który zapewnia moc dla silnika elektrycznego na nadbudowie. W rezultacie zabudowa jest zawsze zasilana wyłącznie energią elektryczną, a system zapewnia maksymalną niezawodność. Prędkość robocza silnika elektrycznego i dostarczany udźwig są dokładnie takie same jak w przypadku silnika wysokoprężnego – i to niezależnie od tego, które z trzech możliwych źródeł zasilania jest wykorzystywane. Obliczenia pokazują, że eksploatacja nadbudowy z napędem elektrycznym mogłaby zmniejszyć odpowiedni ślad węglowy nawet o 50 procent w porównaniu z nadbudową napędzaną silnikiem wysokoprężnym.

 

2.tadano na baumie 2022 jakosc made in japan made in germany ballast.pl

 

„Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie komponenty elektrycznego układu napędowego – to znaczy od gniazda do silnika elektrycznego – nasz żuraw demonstracyjny konsekwentnie osiąga sprawność systemu na poziomie około 85 procent. To ponad dwa razy więcej niż w przypadku wydajnego silnika wysokoprężnego, którego koszt jest znacznie niższy - o 40 procent”, wyjaśnia Carsten Henglein, kierownik ds. hydrauliki i elektryki Tadano. Daje to również znacznie lepszy ślad węglowy hybrydowego żurawia demonstracyjnego: „Nasze obliczenia opierały się na miksie energetycznym w Niemczech w 2020 r., co oznacza, że procent dostarczanej energii odnawialnej wyniósłby 47 procent. Ale nawet przy mniej przyjaznej dla środowiska mieszance obliczenia te pokazują, że eksploatacja nadbudowy elektrycznej nadal byłaby w stanie zmniejszyć odpowiedni ślad węglowy nawet o 50 procent w porównaniu z nadbudową napędzaną silnikiem wysokoprężnym” – podkreśla.

 

7.tadano na baumie 2022 jakosc made in japan made in germany ballast.pl

 

 

Koncepcja hybrydowa Tadano ma również zalety w zakresie kosztów serwisowania: akumulator i silnik elektryczny wymagają znacznie mniej konserwacji niż silniki wysokoprężne ze złożonymi układami wydechowymi, co oznacza również, że zakres szkoleń w zakresie konserwacji i obsługi wymaganych w przypadku zelektryfikowanych nadbudów jest stosunkowo niewielki. Oczywiście nie dotyczy to obsługi żurawia – nie różni się pod tym względem od konwencjonalnych napędów, co oznacza, że nie jest do tego wymagane żadne specjalne szkolenie.

 

3.tadano na baumie 2022 jakosc made in japan made in germany ballast.pl

 

Oczywiście żuraw demo jest droższy niż wersja spalinowa, ale różnica zostałaby z nawiązką zrekompensowana w całym cyklu życia żurawia, ze względu na niższe koszty operacyjne. W rzeczywistości zastosowany akumulator również przyczyniłby się do pozytywnego wyniku netto, ponieważ jego konstrukcja zapewnia, że po 3000 pełnych cykli ładowania nadal będzie miał około 80% pierwotnej pojemności znamionowej.

Należy również wspomnieć, że wytrzymałość była ważnym czynnikiem przy wyborze komponentów. Ani bardzo zakurzone środowisko, ani niskie temperatury nie stanowią problemu dla działania żurawia elektrycznego. „Aby zagwarantować niezawodne działanie nawet w bardzo niskich temperaturach, wyposażyliśmy żuraw w system zarządzania temperaturą, który stale utrzymuje akumulator w idealnym zakresie temperatur i podgrzewa go wstępnie przed uruchomieniem, jeśli to konieczne”- wyjaśnia Henglein.

 

8.tadano na baumie 2022 jakosc made in japan made in germany ballast.pl

 

 

Zespół Tadano jest niezwykle pewny swojej koncepcji zelektryfikowanej nadbudowy w wyniku dotychczas przeprowadzonych testów. „Hybrydowy żuraw demonstracyjny spełnił wszystkie nasze oczekiwania. Oprócz pomocy w budowaniu know-how w zakresie rozwoju, dostarczył nam wielu cennych informacji na temat pracy z tą technologią nowej generacji w wielu obszarach: bezpieczeństwo podczas instalacji i testowania, zaopatrzenie i logistyka produkcji, prawidłowe obchodzenie się z akumulatorem i związane z tym wymagania dotyczące towarów niebezpiecznych. Krótko mówiąc, poczyniliśmy ogromne postępy” — podsumowuje Löhner. „Nie wprowadzamy innowacji tylko dla samej innowacyjności, ale zawsze mając na uwadze najlepszy interes naszych klientów. A to oznacza, że ich opinie są podstawą naszych decyzji” - mówi wiceprezes AT Product Line, Frank Schröder, podkreślając fakt, że Tadano zawsze będzie oferować rynkom technologie, które są opłacalne w ich konkretnych sytuacjach. Nie powinno więc dziwić, że żurawie Tadano z silnikami spalinowymi będą dostępne tak długo, jak będzie to konieczne.

AC 4.070-2

Nowy AC 4.070-2 jest najbardziej kompaktowym żurawiem w swojej klasie i podnosi poprzeczkę w wielu obszarach dzięki największemu udźwigowi. Z głównym wysięgnikiem o długości 50 metrów może podnosić 7,3 tony w promieniu 10 metrów, czego nie może zrobić żaden inny żuraw w tej klasie. AC 4.070-2 może sam transportować swoją maksymalną przeciwwagę 11,9 tony, nie przekraczając dopuszczalnego nacisku na oś wynoszącego 12 ton, i może zabrać ze sobą 4,4 tony balastu, gdy nacisk na oś zostaje zmniejszony do 10 ton. Nie trzeba dodawać, że to sprawia, że AC 4.070-2 jest niezwykle wszechstronnym żurawiem typu „taxi”. Najważniejsze cechy techniczne, takie jak inteligentny system sterowania żurawiem IC 1 Plus, opcjonalne rozwiązanie telematyczne IC 1 Remote, system Flex Base, pakiet przygotowawczy E-Pack i system kamer Tadano Surround View sprawiają, że Tadano AC 4.070-2 jest standardem, według którego należy mierzyć wszystkie inne żurawie w tej klasie.

 

 

6.tadano na baumie 2022 jakosc made in japan made in germany ballast.pl

 

AC 5.250-2

Udźwig nowego AC 5.250-2 jest w wielu obszarach o 10 do 15 procent wyższy niż najlepsze wartości w tej klasie, a w niektórych konfiguracjach może nawet wzrosnąć do 30 procent. Umożliwia to AC 5.250-2 łatwe podnoszenie ładunków do 14,5 tony wysięgnikiem o długości 70 metrów i w promieniu od 12 do 24 metrów. Do tego dochodzi jego udźwig 11 ton w promieniu 42 metrów przy długości wysięgnika 47 metrów. Wysięgnik główny można wydłużyć o 42 metry. Wszystkie dostępne przedłużenia od 5,8 do 36 metrów są samonośne. AC 5.250-2 może przewozić na pokładzie zblocze hakowe z trzema krążkami do podnoszenia ładunków o masie do 67,3 ton lub 5,8-metrową prowadnicę do ciężkich ładunków, pozostając przy dopuszczalnym nacisku na oś wynoszącym 12 ton. Ponadto wiele najnowszych funkcji Tadano jest już w standardzie – IC-1 Plus czy funkcja start-stop, która wyłącza silnik żurawia podczas przerw w pracy, ale bez dezaktywacji oprogramowania sterującego. Tryb eco zapewnia, że silnik zawsze wytwarza dokładnie taką moc, jakiej żuraw faktycznie potrzebuje w danym momencie.

 

9.tadano na baumie 2022 jakosc made in japan made in germany ballast.pl

 

AC 7.450-1

Tadano AC 7.450-1 łączy zalety sześcioosiowego żurawia z czystą mocą i wydajnością jednostki ośmioosiowej. Oznacza to między innymi, że ma największy zasięg spośród wszystkich żurawi terenowych na sześciu i siedmiu osiach dzięki długości wysięgnika głównego wynoszącej 80 metrów. Co więcej, jego kompaktowe wymiary, które są porównywalne z wymiarami 400-tonowego sześcioosiowego żurawia, zapewniają, że jego zwrotność na placach budowy jest po prostu niezrównana. Towarzyszy temu wydajna konfiguracja i niezwykły udźwig, a także system Tadano Surround View, który zapewnia operatorom widoczność w zasięgu wzroku w miejscu pracy i na drodze.

HK 4.050-1

Ekstremalna zwrotność – to cecha Tadano HK 4.050-1. Dzięki skrętnej osi wleczonej, która znacznie zmniejsza promień skrętu modelu HK 4.050-1 ma sporo do zaoferowania. Dwie osie napędowe zapewniają optymalną trakcję, a tylne zawieszenie pneumatyczne zapewniają niezwykłą stabilność na drodze. Ponadto wysięgniki w kształcie litery H i pięć podstaw wysięgników umożliwiają żurawiowi wykonywanie pracy z wyjątkową wydajnością - nawet w najbardziej wymagających miejscach pracy. Maszyna nie potrzebuje żadnych zezwoleń drogowych do jazdy z przeciwwagą o masie 4,5 tony i mieści się w DMC do 32 ton. Opcjonalnie dostępna jest przyczepa do transportu dodatkowego wyposażenia i przeciwwagi.

GR-1000EX-4

Długi wysięgnik, ogromna moc, maksymalna wygoda i komfort: GR-1000EX-4 to po prostu znakomity żuraw terenowy. Jego konstrukcja obejmuje w pełni hydrauliczny wysięgnik główny o długości 50,9 m — najdłuższy w klasie 100 ton — oraz przeciwwagę o masie do 11,2 ton, która zapewnia żurawiowi pierwszorzędny wykres udźwigu i największy możliwy promień w najbardziej kompaktowym opakowaniu. Co więcej, ten nowo zaprojektowany żuraw terenowy zapewnia również maksymalną wygodę i komfort obsługi, czego przykładem jest przechylana kabina żurawia i drabina którą można zamienić w schody, do wygodnego wchodzenia i wychodzenia z kabiny, a nawet ładowarki USB.

PC 38.650-1

PC 38.650 1 jest potężnym i wszechstronnym odpowiednikiem CC 38.650-1. Oferuje nie tylko ten sam udźwig wynoszący 650 ton w promieniu 12 metrów, ale także zwiększony moment obciążenia. Jedną z zalet tej konstrukcji jest fakt, że hydrauliczne siłowniki podporowe żurawia mogą kompensować lekko nierówny teren, co oznacza, że do niektórych prac nie zawsze jest wymagana wypoziomowana powierzchnia podparcia, a czasochłonne prace związane z przygotowaniem gruntu można pominąć. Ponadto zintegrowany adapter oznacza, że rama środkowa może być połączona z samobieżnym modułowym pojazdem transportowym (SPMT). Dla właścicieli CC 38.650-1 jest również szczególnie atrakcyjna okazja pod względem opłacalności: PC 38.650-1 jest również dostępny opcjonalnie jako zwykły nośnik, który jest kompatybilny z wysięgnikiem żurawia gąsienicowego CC 38.650-1.

Wzmacniacz wysięgnika CC 68.1250-1

Większy udźwig, większy zasięg, większa opłacalność: Boom Booster zwiększa udźwig już i tak potężnego żurawia, CC 68.1250-1, nawet o 30 procent – w tym także wysięgnika wychylnego. Zestaw nie tylko zwiększa maksymalną wysokość haka ze 180 do 194 metrów, ale także maksymalną masę ładunku z 98 do ponad 100 ton na tych wysokościach. Oznacza to, że CC 68.1250-1 może stawiać turbiny wiatrowe o wysokości piasty do 185 metrów. Jedną z zalet jest konstrukcja zoptymalizowana pod kątem transportu, która umożliwia dzielenie komponentów w celu zmniejszenia szerokości systemu z 5,40 m do 3,50 m nadającej się do ruchu drogowego. Co więcej, konstrukcja jest przyszłościowa, dzięki czemu zestaw będzie również kompatybilny z przyszłymi modelami żurawi tej klasy. Boom Booster dla CC 68.1250-1 jest dostępny zarówno jako akcesorium do nowych żurawi, jak i jako element modernizacyjny dla istniejących żurawi.

GTC-2000

Dzięki udźwigowi 156 ton i maksymalnemu momentowi obciążenia 585 tonometrów, ten teleskopowy żuraw gąsienicowy wypełnia lukę między klasami udźwigu 130 ton i 220 ton. Ponadto jego 60-metrowy wysięgnik główny jest największy w swojej klasie i może być przedłużany za pomocą czterech przedłużeń o długości 5, 11, 17 i 23 metrów, które można przesuwać mechanicznie i hydraulicznie, co oznacza, że maksymalna długość systemu do 83 metrów jest możliwa. Sprawdza się również w innych miejscach: ponieważ posiada wyjątkowe wykresy udźwigu nawet podczas podnoszenia na pochyłościach do 4°, wymaga mniej prac związanych z przygotowaniem podłoża niż żuraw gąsienicowy z wysięgnikiem kratownicowym. Może podnieść 34 tony przy nachyleniu 4° z 30-metrowym wysięgnikiem głównym, w promieniu 12 metrów.

                Trzeba przyznać, że Tadano doskonale wykorzystało czas pomiędzy targami Bauma w 2019 i 2022 roku. Nie przeszkodziła też pandemia. Efektem jest unikalna oferta na rynku i jakość „Made In Japan + Made in Germany”.

                                                                                                                                                                       Grzegorz Teperek, ballast.pl

Zapisz się na newsletter