Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

2.zuraw zniszczyl 10 osobowek ballast.pl

 

 

To był najbardziej oryginalny test zderzeniowy w historii Volvo Cars i Volvo Safety Center. Jego celem było dalsze doskonalenie umiejętności ratowników. Nowe metody badawcze poszły znacznie dalej niż zwykłe testy zderzeniowe: Volvo wiele razy upuszczało nowe samochody z żurawia z wysokości 30 metrów. Upadki aut spowodowały wystarczające uszkodzenia samochodów, aby symulować uszkodzenia w najpoważniejszych sytuacjach zderzeniowych: na przykład wypadek przy bardzo dużej prędkości jednego samochodu lub zdarzenie, w którym pojazd uderzył w ciężarówkę z dużą prędkością lub został mocno uderzony z boku. Po takich kolizjach pasażerowie mogą znajdować się w stanie krytycznym. Kluczem jest jak najszybsze wyprowadzenie ich z samochodu i udzielenie pomocy. Ratownicy zwykle używają narzędzi hydraulicznych, aby uwolnić poszkodowanych i często mówią o „złotej godzinie” - muszą wydobyć i zabrać pacjenta do szpitala w ciągu godziny od wypadku.

 

4.zuraw zniszczyl 10 osobowek ballast.pl


„Od kilku lat ściśle współpracujemy ze szwedzkimi służbami ratowniczymi. Mamy ten sam cel: chcemy, aby drogi były bezpieczniejsze dla wszystkich. Mamy nadzieję, że nikt nie będzie musiał doświadczyć poważnych wypadków, ale nie wszystkich sytuacji da się uniknąć. Dlatego ważne jest, abyśmy mieli środki na ratowanie życia nawet w najtrudniejszych wypadkach ”- mówi Håkan Gustafson, tester z Volvo's Road Accident Research Group.

 

5.zuraw zniszczyl 10 osobowek ballast.pl


Wszystkie wyniki wypadków i akcji ratowniczych zostały zebrane w obszernym raporcie badawczym. Dokument ten jest ogólnodostępny dla innych służb ratowniczych, co pomoże im skorzystać z ustaleń badaczy i rozwinąć własne działania. Służby ratownicze zwykle pozyskują pojazdy szkoleniowe ze złomu, więc te samochody mają zwykle około dwudziestu lat. Istnieją duże różnice między nowoczesnymi samochodami a autami młodszymi: pod względem wytrzymałości stali, konstrukcji klatki bezpieczeństwa i ogólnej trwałości. Na przykład nowe pojazdy marki Volvo wykonane są ze stali o wysokiej wytrzymałości.

 

6.zuraw zniszczyl 10 osobowek ballast.pl


Dlatego służby ratownicze muszą stale aktualizować swoją wiedzę o nowych samochodach i oceniać swoje procedury, aby móc opracowywać nowe technologie ratownicze. Te szkolenia dotyczą przecież życia lub śmierci uczestników wypadku. Dlatego Volvo zdecydowało się przenieść testy zderzeniowe na nowy poziom - dosłownie i w przenośni. „Zwykle wykonujemy tylko testy zderzeniowe w laboratorium, ale to był pierwszy raz, kiedy zrzucaliśmy samochody za pomocą żurawia. Wiedzieliśmy, że odkształcenia samochodów będą drastyczne, ale chcieliśmy dać ratownikom prawdziwe wyzwanie ”- mówi Håkan Gustafson.W sumie dziesięć różnych modeli Volvo zostało kilkakrotnie zrzuconych z wysokości. Inżynierowie Volvo, zajmujący się bezpieczeństwem, dokonali precyzyjnych obliczeń, na jakie siły musi być narażony każdy samochód, aby osiągnąć pożądaną wielkość uszkodzeń. Z pewnością wielu operatorów żurawi chciałoby doświadczyć takiej frajdy w pracy, a przy okazji mieć swój wkład w podnoszenie jakości ratownictwa.


Źródło: Volvo Cars

Zapisz się na newsletter