Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

2.firma modvion postawila drewniana elektrownie wiatrowa ballast.pl

 

 


Drewniana elektrownia wiatrowa - brzmi dość dziwnie, ale firma Modvion od słów przeszła do czynów i postawiła w Björkö pod Göteborgiem pierwszy taki obiekt. To krok w stronę jeszcze bardziej zielonej elektrowni wiatrowej. Drewniana konstrukcja jest mocna jak stal i neutralna dla klimatu.

-To wielki przełom, który toruje drogę dla nowej generacji turbin wiatrowych. Laminowane drewno jest mocniejsze niż stal o tej samej masie, a dzięki konstrukcji modułowej turbiny wiatrowe mogą być wyższe. Budując z drewna, zmniejszamy również emisję węgla - mówił Otto Lundman, dyrektor generalny Modvion AB.

 

1.firma modvion postawila drewniana elektrownie wiatrowa ballast.pl

 

Wieża wiatrowa, która została teraz wzniesiona na Björkö, ma 30 metrów wysokości i ma być wykorzystywana do celów badawczych. Jednak już w 2022 r. zostanie zbudowana pierwsza drewniana wieża komercyjna. Firma Modvion już podpisała list intencyjny z Varberg Energi, dotyczący budowy wieży o wysokości 110 metrów. Kolejny kontrakt zawarty zostanie z Rabbalshede. Dla tego przedsiębiorstwa zbudowanych ma zostać 10 wież, o wysokości co najmniej 150 metrów.

 

3.firma modvion postawila drewniana elektrownie wiatrowa ballast.pl

 

30-metrowa wieża została zbudowana wspólnie z firmą Moelven w fabryce w Töreboda. Jej konstruktorzy podkreślają, że niższa waga drewna i modułowa koncepcja umożliwiają budowę wyższych wież, które można transportować drogami publicznymi.

 

4.firma modvion postawila drewniana elektrownie wiatrowa ballast.pl


– Drewno ma fantastyczne właściwości. Dla nas niezwykle inspirujący jest udział w tym pilotażowym projekcie, w którym musimy wykorzystać odnawialny materiał jakim jest drewno do produkcji energii odnawialnej – mówi Johan Åhlén, dyrektor generalny w Moelven Töreboda. Jest jeszcze jeden atut - wieże z drewna są mniej kosztowne niż te ze stali.

 

5.firma modvion postawila drewniana elektrownie wiatrowa ballast.pl

 

– Prawdopodobnie energia wiatrowa będzie największym źródłem energii odnawialnej w UE już w 2027 r. - Dzięki turbinom wiatrowym z drewna jej pozyskanie może być prawie całkowicie neutralne dla środowiska – mówi Ola Carlson, dyrektor ds. klimatu w Szwedzkim Centrum Energetyki Wiatrowej w Chalmers, które jest użytkownikiem drewnianej wieży w Björkö.

 

6.firma modvion postawila drewniana elektrownie wiatrowa ballast.pl

 

Co będzie miał z tego transport ponadnormatywny? Wytrzymałość i kształt ładunku powinny pozwolić na stosowanie dotychczasowych środków transportu. Model 30-metrowy był przewieziony bez problemów jednym zestawem. Większe wieże przewożone będą w elementach - można to zobaczyć na poniższym filmie - tak, jak obecnie transportowane są największe elementy wież, dzielone w poziomie i w pionie.

 

Modvion - Short presentation
Previous Next Play Pause
1


Źródło: modvion

 

Zapisz się na newsletter