Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

 1.ford wprowadza nowego transita custom ballast.pl wynik

 

 

Nowy, opracowany przez Ford Pro model użytkowy Transit Custom wchodzi właśnie na rynek europejski z zadaniem zwiększenia produktywności małych i średnich firm. Czy znajdzie nabywców wśród firm pilotujących ładunki ponadnormatywne? 

Kolejna generacja najlepiej sprzedającego się w Europie jednotonowego samochodu dostawczego jest w pełni zintegrowana z cyfrowym środowiskiem oprogramowania i usług Ford Pro, które pomaga firmom obniżyć koszty użytkowania, pracować wydajniej i uprościć zarządzanie pojazdami użytkowymi. Inżynierowie Forda opracowali nową platformę, projektowaną od podstaw pod kątem zwiększenia ładowności, ułatwienia dostępu do wnętrza, poprawy komfortu kierowcy i łatwości obsługi, a także zapewnienia doskonałych osiągów i właściwości jezdnych. Zaawansowana konstrukcja umożliwia zastosowanie wielu wysokowydajnych układów napędowych, w tym hybrydowego typu plug-in i nowego w tym segmencie samochodów napędu na wszystkie koła, przy jednoczesnym utrzymaniu niespotykanej u konkurentów przestrzeni ładunkowej. Nowy Transit Custom , projektowany z uwzględnieniem opinii i oczekiwań klientów, oferuje wiele pionierskich w tym segmencie funkcji i rozwiązań, które pomagają zwiększać efektywność i dyspozycyjność w ciągu dnia pracy, w tym innowacyjną odchylaną kierownicę, oszczędzający czas system Delivery Assist, system integracji Ford Pro Upfit, upraszczający konwersje od strony cyfrowej, nowy system bezpieczeństwa Exit Warning oraz poszerzającą pole zastosowań samochodu kabinę MultiCab. Najbardziej wszechstronną gamę pojazdów Transit Custom uzupełni elektryczny model E Transit Custom, który znacznie uprości małym firmom przejście na pojazdy elektryczne.

„Nasz nowy Transit Custom ma wiele do zrobienia – jest najlepiej sprzedającym się vanem w Europie i w zeszłym roku był ogólnie najchętniej kupowanym pojazdem w Wielkiej Brytanii – zrobiliśmy więc wszystko, aby zapewnić naszym klientom kolejny ogromny krok naprzód” – powiedział Hans Schep, dyrektor generalny, Ford Pro, Europe. „Nowa generacja Transita Custom to zupełnie nowa konstrukcja, niezrównane środowisko usług opartych na łączności i innowacyjne rozwiązania dla użytkowników, które na nowo zdefiniują efektywność firm naszych klientów w erze skomunikowanych pojazdów.”

Dzięki połączeniu konstrukcji dostosowanej do potrzeb klienta ze środowiskiem cyfrowym Ford Pro, opartym na skomunikowaniu pojazdu z chmurą, nowy Transit Custom wyznacza nowe trendy w zakresie wymagań, jakie małe i średnie przedsiębiorstwa mogą stawiać przed pojazdami użytkowymi. Przedsiębiorstwa tego segmentu stanowią 99 proc. europejskich firm, a ich wartość szacuje się na 786 miliardów euro.

 

2.ford wprowadza nowego transita custom ballast.pl wynik

 

Modele Transit Custom z silnikami wysokoprężnymi EcoBlue są już w produkcji, a dostawy rozpoczną się w czwartym kwartale 2023 roku. Klienci mogą obecnie zamawiać pełną gamę wersji, w tym modele z napędem hybrydowym typu plug-in, które będą dostarczane od wiosny 2024 r., natomiast latem 2024 r. pojawi się w pełni elektryczny E-Transit Custom.

Zanim projektanci Forda zaczęli szkicować nowego Transita Custom, wewnętrzne laboratorium projektowe D-Ford poświęciło lata na konsultacje z klientami, wykorzystującymi ten model w firmach, aby zbadać ich potrzeby i zidentyfikować elementy gorzej oceniane, a także znaleźć innowacyjne rozwiązania, które pomogą podnieść efektywność roboczą samochodu. W małych firmach kabiny furgonetek są codziennie wykorzystywane jako biura i stołówki, a nowa, odchylana kierownica, która stanowi element pakietu Mobile Office, sprawia, że Transit Custom lepiej niż kiedykolwiek spełnia obie te potrzeby. Wieniec kierownicy obraca się do poziomu i może stać się ergonomiczną podstawą dla tabletów i laptopów, a także płaskim stolikiem, który zapewni wygodę podczas pisania i przerw na lunch.

 

Ciekawie wygląda system automatyzacji powtarzalnych działań Delivery Assist (dostępny od października 2024 r.) wpływa na usprawnienie dostaw poprzez automatyzację niektórych zadań, oszczędzając czas i zwiększając bezpieczeństwo. Po wybraniu tej funkcji, system Delivery Assist aktywuje się, gdy kierowca przełączy wybierak przekładni na pozycję "P". Transit Custom automatycznie włącza wtedy światła awaryjne, zamyka wszystkie otwarte okna i blokuje drzwi, po wyjściu kierowcy z samochodu. Po powrocie kierowca może wsiąść do kabiny bez kluczyka i uruchomić pojazd. Światła awaryjne wyłączą się, a szyby wrócą do poprzedniego położenia.Użytkownicy poruszający się po ruchliwych ulicach miast skorzystają również z systemu Exit Warning, opracowanego przez Ford Pro, który wraz nowym Transitem Custom trafia do gamy samochodów dostawczych firmy. Inteligentny system ostrzega kierowcę o zbliżających się z tyłu samochodach lub rowerach, by zapobiec wypadkom związanym z otwieraniem drzwi w niewłaściwym momencie i ustrzec przed kolizją innych użytkowników drogi oraz wysiadających z samochodu pasażerów.

 

3.ford wprowadza nowego transita custom ballast.pl wynik

 

Połowa wszystkich Transitów sprzedawanych w Europie podlega jakiejś przebudowie, a wiele z tych konwersji wymaga zintegrowania dodatkowych sterowników i wyświetlaczy z instalacją pojazdu. Pierwszy na rynku system integracji Upfit firmy Ford Pro pozwala na proste połączenie wyposażenia producentów zewnętrznych z układem elektrycznym Transita Customa i ich kontrolę za pośrednictwem interfejsu na standardowym ekranie dotykowym. Nie trzeba dzięki temu modyfikować przestrzeni kabiny, ani dokonywać skomplikowanych podłączeń sterowników do fabrycznego okablowania samochodu. Konwersje mogą być przeprowadzane szybciej i sprawniej, a ponadto wzrasta ich niezawodność i bezpieczeństwo obsługi.

 

Podstawą wysokiej produktywności Transita Custom jest nowa platforma, projektowana od podstaw pod kątem zwiększenia ładowności, ułatwienia dostępu do wnętrza, a także zapewnienia doskonałych osiągów i elastyczności układu napędowego. Zaprojektowana od podstaw konstrukcja jest sztywniejsza i o 100 kg lżejsza od platformy pojazdu poprzedniej generacji, a rozstaw osi wydłużono nawet do 200 mm w zależności od modelu, aby uzyskać optymalną pojemność ładunkową.

 

Aby uzyskać jak najniższe zużycie paliwa, opracowano nową konstrukcję nadwozia z wykorzystaniem wielu symulacji aerodynamicznych, co w połączeniu ze zmniejszoną powierzchnią czołową modelu pozwoliło uzyskać współczynnik CdA niższy nawet o 13 procent w porównaniu z modelem poprzedniej generacji. Architektura pojazdu została opracowana pod kątem uzyskania całkowitej wysokości poniżej dwóch metrów, co pozwala na wjazd do stref o ograniczonej wysokości, takich jak parkingi wielopoziomowe, garaże i podziemne rampy załadunkowe.

 

Otwór bocznych drzwi ładunkowych, o parametrach nie mających sobie równych w tej klasie pojazdów, ułatwia załadunek, a nowy stopień wejściowy sprawia, że wchodzenie do wnętrza jest łatwiejsze. Opcjonalne, elektrycznie sterowane przesuwne drzwi boczne, wyposażone w funkcję bezdotykowej obsługi, ułatwiają załadunek paczek lub sprzętu. Przeanalizowano kwestie związane z rozmieszczeniem komponentów zawieszenia i nadwozia, dzięki czemu uzyskano obniżenie podłogi przestrzeni ładunkowej w porównaniu z poprzednim modelem, co ułatwia załadunek i dostęp do kabiny. W wersji jako furgon panelowy, E-Transit Custom oferuje kubaturę ładunkową od 5,8 do 6,8 m3 ze standardową wysokością dachu, ładowność do 1350 kg i maksymalną długość ładunkową 3450 mm, dzięki przemyślanej koncepcji umieszczenia ładunku w przestrzeni pod fotelami pasażerów. Dostępne są również wersje nadwozia z podwójną kabiną i kombi, wszystkie z krótkim lub długim rozstawem osi. Dopuszczalna masa przyczepy z hamulcem wynosi 2800 kg,  a klienci mogą wybrać opcjonalny, składany hak holowniczy.

 

Wszystkie furgony E-Transit Custom są wyposażone w nowe, niezależne zawieszenie tylne z wahaczami wleczonymi, co przyczynia się do obniżenia wysokości podłogi oraz poprawy precyzji kierowania, sterowności i trakcji. Przednie koła i kolumny amortyzatorów zostały przesunięte bardziej do przodu, dzięki czemu uzyskano znacznie lepszy dostęp do kabiny, lepszą przestrzeń na nogi i podnóżki dla pasażerów z przodu, a także krótszy zwis przedni, co ułatwia parkowanie i manewrowanie.Zestaw systemów wspomagających kierowcę w modelu Transit Custom  został wzbogacony o zaawansowane funkcje: system wykrywania ruchu poprzecznego, wspomaganie hamowania awaryjnego podczas cofania, system kamer 360 stopni, adaptacyjny tempomat z funkcją Stop & Go, dostępny w modelach z automatyczną skrzynią biegów, umożliwiający jazdę bez konieczności używania pedałów gazu i hamulca nawet w korkach.

 

4.ford wprowadza nowego transita custom ballast.pl wynik

 

Ford Pro ułatwia każdej firmie wejście w nową erę pojazdów skomunikowanych; każdy Transit Custom jest wyposażony w duży 13-calowy ekran dotykowy, ustawiony horyzontalnie i nachylony wygodnie w stronę kierowcy, obsługujący najnowszy system komunikacyjno-rozrywkowy Ford SYNC 4, który korzysta z nowego modemu 5G, aby zapewnić superszybką łączność ze stosem danych Ford Pro. Zaawansowany kokpit uzupełnia 12-calowy cyfrowy zestaw wskaźników.

Transit Custom jest również fabrycznie wyposażony w funkcję Alexa, zintegrowaną z 13 calowym ekranem dotykowym. Oznacza to, że użytkownik ma do dyspozycji na własne potrzeby sztuczną inteligencję, która pomaga mu w komunikowaniu się ze światem i organizowaniu pracy, dzięki czemu spędza przyjemniej i efektywniej czas za kierownicą. Wbudowana Alexa sprawia, że kierowcy mogą używać prostych poleceń głosowych do takich zadań, jak ustawianie kolejnych punktów trasy w nawigacji, wykonywanie połączeń telefonicznych, a nawet dokonywanie zakupów bezpośrednio przez Amazon.com.

 

9.ford wprowadza nowego transita custom ballast.pl wynik

 

Projektanci Forda uzupełnili tę cyfrową innowację o ergonomiczne elementy wyposażenia, służące zwiększeniu wygody kierowców, spędzających długie zmiany w kabinie. Nowa platforma zapewnia wygodną pozycję za kierownicą, typową dla samochodów osobowych, a płaska podłoga kabiny wraz z elektronicznym hamulcem postojowym i kierownicą ze spłaszczonym dolnym wieńcem typu “squircle”, ułatwiają swobodne przesiadanie się, w czym pomaga także dźwignia zmiany biegów, zamontowana w modelach z automatyczną przekładnią na kolumnie kierownicy.

Zamysł projektowy kabiny miał też wpływ na wprowadzenie pierwszej w segmencie poduszki powietrznej pasażera, montowanej w suficie. Dzięki tej zmianie lokalizacji poduszki, którą wcześniej umieszczano w kokpicie, schowek pasażera jest wystarczająco duży, aby pomieścić laptop lub dokumenty o formacie A4. Rozwiązanie to zwiększa poręczność paneli i urządzeń dodatkowych, które można teraz zamontować bliżej kierowcy za pomocą standardowych w branży mocowań AMPS.

 

5.ford wprowadza nowego transita custom ballast.pl wynik

 

Klienci mogą wybrać Transita Customa z najnowszą generacją silników wysokoprężnych Ford EcoBlue o mocach 110 KM, 136 KM, 150 KM lub 170 KM , które mogą wykazać się lepszą oszczędnością paliwa i emisją CO2 niższą o prawie sześć procent w porównaniu z poprzednim modelem. Standardem jest sześciobiegowa manualna skrzynia biegów, opcjonalnie można jednak wybrać nową, zaawansowaną, zwiększającą wydajność ośmiobiegową automatyczną skrzynię biegów, dzięki której dopuszczalna masa przyczepy sięga 2800 kg . Przekładnia występuje w ofercie z silnikami o mocy 136 KM i 170 KM.

Po raz pierwszy można także zamówić w Transicie Custom napęd na wszystkie koła Intelligent All-Wheel Drive. System inteligentnie rozdziela moment obrotowy między przednią i tylną osią za pośrednictwem elektronicznie sterowanego sprzęgła, reagując na utratę przyczepności w czasie krótszym niż 20 milisekund. Jest dostępny w modelach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Właściciele, którym zależy na podniesieniu przyczepności na trudnych drogach, jednak preferują manualną skrzynię biegów, mogą wyposażyć pojazd w mechaniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, który jest w ofercie z silnikami wysokoprężnymi EcoBlue o mocy 136 KM i 150 KM.

Układ napędowy nowego Transita Custom Plug-In Hybrid, który łączy 2,5-litrowy silnik benzynowy, pracujący w cyklu Atkinsona i silnik elektryczny z akumulatorem o pojemności (użytkowej) 11,8 kWh, zapewnia łączną moc maksymalną 232 KM i pozwala na jazdę z zasilaniem w pełni elektrycznym na dystansie do 56 km  oraz na korzystanie z systemu Pro Power Onboard, który umożliwia zasilanie urządzeń i narzędzi prądem o mocy do 2,3 kW. Nowy układ jest zbliżony do zespołu napędowego wykorzystanego w Fordzie Kuga Plug-In Hybrid – najlepiej sprzedającym się w roku 2021 i 2022 europejskim modelu PHEV  – i jest obsługiwany przez kompleksowe rozwiązania Ford Pro Charging do ładowania domowego, publicznego oraz w bazach flot.

Parametry pracy wszystkich układów napędowych można dostosować do różnych wymagań eksploatacyjnych i warunków jazdy poprzez wybór odpowiedniego trybu jazdy 5, m.in. Eco, czy Holowanie, co wpływa na podniesienie efektywności korzystania z Transita Customa.

 

6.ford wprowadza nowego transita custom ballast.pl wynik

 

W zależności od wymagań związanych z rodzajem przewożonego ładunku, klienci mają do wyboru nadwozia o długości L1 lub L2 i wersje o dopuszczalnej masie całkowitej 2,8, 3,0 lub 3,2 tony:

 

•             Van

•             Van brygadowy

•             Kombi – dostępny również w wyższej wersji wyposażenia Limited

•             MultiCab

 

Bogaty jest również wybór dostępnych wersji wyposażenia Transita Customa:

 

•             Trend, dostępna z każdym z układów napędowych, z bardzo wysokim standardem wyposażenia, m.in. 13-calowym ekranem dotykowym i modemem 5G.Limited, oferująca wyrafinowaną stylistykę nadwozia i kabinę z wykończeniem i wyposażeniem klasy premium

•             Trail, z napędem na wszystkie koła lub mechanicznym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu, które poprawiają parametry trakcyjne samochodu

•             Sport, z wyróżniającym zestawem dodatków nadwozia, 17-calowymi felgami aluminiowymi i wyścigowym pasem na karoserii

 

Wszechstronna gama nadwozi, wybór wersji o różnej dopuszczalnej masie całkowitej, długości, a także linii wyposażenia, składają się na najszerszą w historii ofertę Transita Custom dla europejskich klientów.

 

Czy nowy Transit przyjmie się wśrod firm pilotujących? Pod wzgledem komfortu i zaawansowanych technologii - na pewno. Jednak jak przystało na Forda problemem pewnie będzie (wysoka) cena.  Na razie nie znamy cennika, ale dotychczasowa popularność innych marek w tym segmencie rynku wskazuje, że Ford będzie musiał zawalczyć o portfele pilotów, bo serca chyba zdobędzie.

 

Źródło: Ford Polska/Grzegorz Teperek - ballast.pl

Zapisz się na newsletter