Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

1.doll zatwierdzony przez energetyke wiatrowa ballast.pl

 

 

Po udanej próbie w Danii, któr miała miejsce w połowie lipca, system transportu łopat elektrowni wiatrowych DOLL został certyfikowany przez Vestas. Ale to nie wszystko. Lista aprobat obejmuje teraz wszystkich głównych producentów systemów. Certyfikacja Vestas, jednego z największych na świecie producentów turbin wiatrowych, stanowi kolejny kamień milowy dla systemu DOLL.

„Jesteśmy teraz zatwierdzeni do transportu przez wszystkich głównych producentów systemów”, komentuje Rolf Gerhardt, kierownik ds. zarządzania produktami w DOLL Fahrzeugbau GmbH. „Dla naszych klientów oznacza to maksymalne bezpieczeństwo planowania, nawet przy zmieniających się klientach lub przetargach”.

 

2.doll zatwierdzony przez energetyke wiatrowa ballast.pl

 

Koncepcja systemu firmy DOLL obejmuje mechaniczne lub hydrauliczne adaptery z wymiennymi mocowaniami do ramy głównej („root”), wsparcie technologią osi DOLL vario, a także specjalne chwyty do montażu końcówki skrzydła ("tip"). W zależności od ciężaru łopaty adaptery montowane są na ciągniku lub na dodatkowym wózku, a wymienne korpusy specjalnych podpór można dostosować do różnych potrzeb.

 

8.doll zatwierdzony przez energetyke wiatrowa ballast.pl

 

6.doll zatwierdzony przez energetyke wiatrowa ballast.pl


„Jednym z głównych zadań było zaprojektowanie ramy wahadłowej, aby pomieścić hydrauliczny zacisk Vestas. Za pomocą ramy wahadłowej można skompensować siły i momenty skręcające działające na końcówkę skrzydła podczas transportu” – wyjaśnia Rolf Gerhardt. Cała konstrukcja została skomponowana w ścisłej współpracy z firmą Vestas i przetestowana przy praktycznym wsparciu Universal Transport podczas załadunku testowego w Danii.

 

3.doll zatwierdzony przez energetyke wiatrowa ballast.pl

 

W praktyce łopaty wszystkich głównych producentów można załadować za pomocą jednego systemu transportowego DOLL. Wszystko, czego potrzeba, to nasadki i adaptery dopasowane do danej marki. W szczególności system dedykowany jest do skrzydeł:

 

-Enercon: E138, E147 (LM71.8), E160 (LM78.3)

-General Electric: WT19 (LM77.4)
-Nordex: NR65,5, NR74,5, NR77,5, NR81,5
-Siemens Gamesa: SG155, SG170
-Vesta: EnVentus V150, EnVentus V162


Specjalne kombinacje dla energetyki wiatrowej są odpowiednie dla łopat wirnika do 35 ton wagi i 100 metrów długości. Adaptery są przystosowane do obciążenia siodła do 32 ton, przy czym zapewniono swobodne ruchy łopaty wirnika powyżej punktu obrotu ciągnika. Nie ma momentów skrętnych, a transport jest bezpieczny w prowadzeniu nawet przy wysoko położonym środku ciężkości.

 

4.doll zatwierdzony przez energetyke wiatrowa ballast.pl

 

Kolejne cechy to krótki czas załadunku, bezpieczna obsługa i doskonałe właściwości manewrowe. Dzięki dużemu prześwitowi między pojazdem ciągnącym a przyczepą (bez nisko wiszących belek teleskopowych, jak w przypadku naczepy niskopodwoziowej), przejeżdżanie przez przeszkody jest łatwe. Ponadto hydraulicznie kierowana przyczepa i duży zakres obrotu wieńca obrotowego (do 85 stopni w lewo i w prawo) umożliwiają ekstremalne manewry, włącznie z jazdą z bocznym przesunięciem.

 

5.doll zatwierdzony przez energetyke wiatrowa ballast.pl

 

7.doll zatwierdzony przez energetyke wiatrowa ballast.pl

 


Podczas rozwoju DOLL od samego początku współpracował z wiodącymi producentami turbin wiatrowych. Adaptacje dostosowane do poszczególnych łopat zostały wspólnie skoordynowane, a następnie przetestowane w praktyce. Na przykład pierwsze udane jazdy testowe z Nordex NR74.5 odbyły się już w połowie 2019 roku. DOLL będzie nadal przestrzegać wypróbowanej i przetestowanej procedury, która jest obecnie ponownie przeprowadzana z Vestas. Rozwój nie stoi w miejscu: wraz z przyszłymi nowymi projektami łopat pod względem długości, obwodu, kształtu, wagi i środka ciężkości, pojawią się nowe wyzwania, dla których DOLL zapewni odpowiednie opcje.


Źródło: Doll

Zapisz się na newsletter