Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

 2.wiatraki z drukarki 3d co z transportem ballast.pl

 

 

Koncern LafargeHolcim opracował specjalny beton do druku 3D. Jego zadaniem jest budowa wież turbin wiatrowych nawet 2,5 raza wyższych niż obecnie, czyli 150-200 m. Dzięki temu mają one wychwytywać silniejsze wiatry, a ich wydajność będzie większa o ⅓ od standardowych rozwiązań.

Producent zapewnia, że produkcja betonowych elementów może odbywać się bezpośrednio na placu budowy, co niweluje koszty transportu. LafargeHolcim we współpracy z firmą COBOD, liderem rynku drukarek 3D dla budownictwa, oraz GE Renewable Energy, w październiku 2019 r. zakończył sukcesem wydruk pierwszego prototypu.

 

1.wiatraki z drukarki 3d co z transportem ballast.pl

 

Typowa turbina o mocy 5 MW umieszczona na wysokości 80 metrów wytwarza rocznie 15,1 GWh. Natomiast taka sama turbina, ale na wysokości 160 metrów, może generować 20,2 GWh, czyli 33% energii więcej.

 

Co to oznacza dla transportu ponadnormatywnego? Na razie niewiele. Po pierwsze, to prototyp elementu, a nie całej wieży. Po drugie, prototyp powstał w hali, a nie w plenerze, nie wiadomo jak tego typu elementy powstawałyby pod gołym niebem. A jeśli nie pod chmurką, to gdzie? Po trzecie, nie wiadomo (na razie) jak duże elementy jest w stanie wydrukować drukarka.

 

Powyższe wątpliwości pokazują, że nie jest to na razie sprawa bliskiej przyszłości. To prototyp, wiec konieczne będą długie badania, certyfikacje, kalkulacje itp. Natomiast obawy o przyszłość transportu ponadnormatywnego na tym etapie nie są jeszcze czymkolwiek uzasadnione. Co, ciekawe wydaje się, że będzie to nawet szansą dla naszej branży. Dlaczego?

 

Jeżeli produkcja wieży 3D wymaga hali produkcyjnej (np. dla zachowania jakości wydruku), to nawet blisko położona betoniarnia (w stosunku do budowanej farmy wiatrowej) nie obejdzie się bez ponadnormatywnego transportu i żurawi. A nawet, gdyby drukarka była w stanie wytworzyć kompletną wieżę, ktoś będzie musiał to urządzenie przywieźć na plac budowy i zamontować. I z pewnością to nie będą małe elementy. Czy beton będzie podawany z żurawia czy pompą? Tego na razie nie wiemy. Na koniec pozostanie „wisienka na torcie”, czyli dostawa samej turbiny i łopat – te nie są z betonu. Sporo pracy będzie przy transporcie elementów żurawia sięgającego 200 metrów w górę.

 

 

3.wiatraki z drukarki 3d co z transportem ballast.pl

 

Jak widać, na razie jest więcej pytań i niewiadomych, niż konkretów. Oczywiście, nie mamy nic przeciwko redukcji kosztów czy OZE. Cel jest słuszny. Czas pokaże, czy pomysł się przyjmie. Wydaje się, też, że wieże z drukarek nie obejdą się bez transportu ponadnormatywnego – co najwyżej, w lekko zmodyfikowanej formie. 

 

Jak powstaje taka wieża z drukarki możecie zobaczyć na poniższym filmie

 

Prototype: 3D printing the first 10m high wind turbine base
Previous Next Play Pause
1

 

Grzegorz Teperek – ballast.pl/ Źródło: LafargeHolcim

Zapisz się na newsletter