Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

2.elektryczny liebbherr w dreznie portal ballast.pl

 

 

Na początku tego roku firma Krandienst Kunze e.K. z siedzibą w Radeberg wysłała żuraw budowlany Liebherr MK 88 Plus do Drezna, aby wymienić elementy rozległego szklanego dachu w centrum handlowym. Otoczenie pobliżu drezdeńskiego kościoła mariackiego to wąskie ulice, wysoka i gęsta zabudowa nie odpowiadają warunkom pracy niejednego żurawia. To idealna sytuacja dla żurawia Liebherr MK 88 Plus z napędem elektrycznym.

Po przyjeździe na miejsce operator wyłączył silnik diesla. Następnie za pomocą pilota uruchomił mechanizm rozkładania wieży i wysięgnika. Kompaktowy i nowoczesny mobilny żuraw był gotowy w mniej niż 15 minut. Potem wysięgnik został ustawiony pod kątem na 30 stopni.

 

5.elektryczny liebbherr w dreznie portal ballast.pl

 

Zadaniem dnia było przeniesienie starych, szklanych paneli z wewnętrznego dziedzińca nad rzędem budynków o wysokości 30 metrów. Promień pracy wynoszący nieco mniej niż 39 metrów umożliwia podejmowanie ładunków o masie do 2 ton (dokładnie 2,05 t).

Przez kilka pierwszych operacji przenoszono sprzęt dla instalatorów i operator sterował swoim MK 88 Plus z bezstopniowo unoszonej kabiny, aby wyrobić sobie wyobrażenie o „topografii” terenu. Potem pracował za pomocą radiowego pilota i był razem z instalatorami, bezpośrednio na miejscu. Dzięki temu każdy z ważących 800 kg szklanych paneli był montowany z najwyższą precyzją. Rozładunek po drugiej stronie budynku obserwował z okna budynku. W pierwszym dniu wykonano ponad 50 operacji.

 

3.elektryczny liebbherr w dreznie portal ballast.pl

 

Praca żurawia w trybie elektrycznym jest całkowicie wolna od hałasu i emisji. Ponad to miała dodatkową zaletę. Zatwierdzone okno czasowe pracy maszyny było elastycznie wydłużać bez nie przeszkadzając okolicznym mieszkańcom. Wymiana paneli dachowych, o łącznej powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych, jest realizowana w kilku etapach, a do każdego z nich zarezerwowano żuraw Liebherr.

 

5.elektryczny liebbherr w dreznie portal ballast.pl

 

Spalinowo-elektryczny Liebherr MK 88 Plus jest eksploatowany w Krandienst Kunze od kwietnia 2019 r. Gdy MK pokaże, co potrafi na placu budowy, firmy chcą zamówić żuraw do następnego projektu. Obecnie użytkownik ma około 4 zleceń tygodniowo, w których dźwig teleskopowy nie byłby odpowiedni. Teoretycznie prace Liebherra mogły zostać wykonane przez żuraw wieżowy, ale w ciągu kilku najbliższych miesięcy zaplanowano kilka zadań o różnym czasie wykonania. Ponad to na klasyczny żuraw wieżowy stojący w tym obszarze ruchu miasto nie wydało pozwolenia. Dlatego mobilny MK 88 Plus, który można po prostu złożyć i odjechać po zakończeniu pracy, był idealnym wyborem.

Użytkownik jest teraz całkowicie przekonany do koncepcji żurawia mobilnego Liebherr. Otrzymuje też coraz więcej zapytań o większy model, co powoduje, że rozważa zamówienie MK 140 w perspektywie średnioterminowej. Ponad to przewiduje, że dla największego żurawia serii MK w Dreźnie powinno być jeszcze więcej pracy – ale nie tylko tam.

 

Grzegorz Teperek – ballast.pl/Liebherr

Zapisz się na newsletter