Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

15. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

 

Zalety przyczep niskopodwoziowych dostrzegła firma Paul Mueller, która jedną z nich do zadań pożarniczych. Skoro na portalu ballast.pl był już strażacki żuraw samojezdny, to gaśnicza przyczepa może również. Na pierwszy rzut oka to zwykły tandem z burtami, ale to wielofunkcyjna jednostka transportowo-gaśnicza. Po za transportem lekkich maszyn lub pojazdów przyczepa pełni wiele innych zadań. 

 

7. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

17. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

10. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

Przyczepa została zaopatrzona w cztery burty. Przednia i boczne są na stałe i szczelnie połączone z równie szczelną podłogą. Razem z tylną burtą (zespojona razem z najazdami) po zamknięciu tworzą wannę (o pojemności 17000l) z dwoma zaworami dolotowymi i wylotowymi.

 

9. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

14. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

Dzięki temu płonący e-samochód można gasić bez obaw o wycieki substancji szkodliwych do środowiska. Wystarczy go wciągnąć pokładową wciągarką elektryczną o uciągu 8 ton. Podobno najwięcej z nich uwalnia się podczas gaszenia i późniejszego ociekania wraku. Zawory spustowe ulokowano w niższej części pojazdu, więc po akcji można grawitacyjnie i bezpiecznie opróżnić wannę (np. z pomocą pompy) do odpowiednich zbiorników na odpady płynne.

 

13. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

12. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

8. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

Ponadto w czasie takiej „kąpieli” chłodzone są akumulatory feralnego pojazdu, które na skutek przegrzania w trakcie pożaru lub w trakcie procesu gaszenia mogą eksplodować czy wyciec.

Kolejnym zadaniem przyczepy jest magazynowanie wody w ciągu linii gaśniczej. Pojazd może być wodnym buforem w czasie gaszenia pożarów lasów lub źródłem wody np. do zalewania płonących torfowisk. W takich okolicznościach, lepiej gdy typowe pojazdy gaśnicze dowożą wodę, niż zajmują się dogaszaniem – są zbyt cenne i potrzebne na innych odcinkach walki z żywiołem. A z przyczepy, woda wężami może grawitacyjnie rozchodzić się po okolicy pogorzeliska. Aby woda nie wylewała się przez burty na nierównym podłożu zastosowano regulowane nogi podporowe oraz libelę.

 

 

3. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

4. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

2. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

Oczywiście, przyczepa służy także do przewozu małych maszyn samobieżnych stosowanych w ratownictwie lub środków do walki np. z powodzią.

 

18. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

6. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

19. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

Wymiary powierzchni ładunkowej (długość x szerokość) 6916 mm x 2418 mm pozwalają zabrać sporo. Pozwala na to ładowność 7800 kg. Wewnątrz wanny znadziemy typowe punkty mocowania ładunków. Masa własna przyczepy 6200 kg.

 

5. strazacka niskopodwoziowka ballast.pl

 

Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawie zaprojektowany pojazd strażacki, wykorzystujący zalety przyczepy niskopodwoziowej. 

 

Grzegorz Teperek- ballast.pl

Zdjęcia: Paul Mueller

Zapisz się na newsletter