Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

2.liebherr i najwieksza turbina wiatrowej na swiecie ballast.pl

 

 

Kilka tygodni temu w holenderskim porcie Rotterdam powstał prototyp najpotężniejszej morskiej turbiny wiatrowej na świecie. Gondola turbiny o łącznej wysokości 207 metrów ma masę 675 ton netto. Posadowienie wirnika było możliwe dzięki tandemowi żurawi gąsienicowych Liebherr LR 11350, które umieściły masywny komponent na 150-metrowej wieży.

 

4.liebherr i najwieksza turbina wiatrowej na swiecie ballast.pl

 

Koncern General Electric (GE) zaprezentował turbinę pod nazwą „Haliade-X 12 MW” w październiku, co czyni ją obecnie najmocniejszą turbiną wiatrową na świecie do zastosowań morskich. Ogromna została zainstalowana w porcie w Rotterdamie. Prototyp wzniesiono na lądzie, aby ułatwić dostęp do systemu podczas fazy testowej.

 

5.liebherr i najwieksza turbina wiatrowej na swiecie ballast.pl

 


Holenderska grupa transportowa Mammoet, która wygrała zamówienie na budowę tej turbiny wiatrowej, wykorzystała dwa żurawie Liebherr LR 11350 z firmy BMS. Jeden z dwóch dźwigów gąsienicowych przyjechał prosto z linii produkcyjnej w zakładzie Liebherr w Ehingen.

Niemal pionowa pozycja wysięgnika o długości 150 metrów spowodowały, że tandem żurawi zwiększył udźwig o ponad 70 %, w porównaniu ze standardowo stosowanym wysięgnikiem kratowym.

 

6.liebherr i najwieksza turbina wiatrowej na swiecie ballast.pl

 

Jak to często bywa w Rotterdamie pogoda w porcie w dyktowała harmonogram prac. Aby zainstalować gigantyczną gondolę, ładunek ustawiono między dwiema maszynami, gdzie czekał dwa dni, aż warunki wiatrowe ostatecznie pozwoliły im dokończyć pracę. „Serce” wiatraka o masie 675 ton wymagało około godziny, aby pokonać trasę do ostatecznego położenia. Dzięki ogromnym trawersom oba żurawie gąsienicowe musiały udźwignąć w sumie 780 ton. Po osiągnięciu ostatecznej wysokości żurawie gąsienicowe z ładunkiem ostrożnie musiały się przemieścić na gąsienicach na odległość 20 metrów, aby gondola mogła zostać precyzyjnie ustawiona na wieży.

 

7.liebherr i najwieksza turbina wiatrowej na swiecie ballast.pl

 

Jeden z dwóch żurawi musiał pozostać w Rotterdamie, aby zainstalować 107-metrowe łopaty wirnika kilka tygodni później. System został ostatecznie ukończony w październiku. Według producenta turbina tego typu powinna być w stanie wytworzyć 67 gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie. Odpowiada to zużyciu energii w około 16 000 gospodarstw domowych.

 

Źródło: Liebherr

 

Zapisz się na newsletter