Nasza strona używa cookies, klikając w przycisk "akceptuję" zgadzasz się na ich stosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu kliknij w przycisk "więcej".

Smaller Default Larger

4.pozytywny nastroj na rynku energii wiatrowej ballast.pl

 

Coraz bardziej pozytywna ocena ogólnoświatowej sytuacji rynkowej zarówno w segmencie lądowym, jak i morskim, znajduje odzwierciedlenie w wynikach najnowszego badania WindEnergy: index WEtix przeprowadzonego wśród przedstawicieli globalnej branży wiatrowej. Już ponad 4000 ekspertów z branży wiatrowej ze wszystkich sektorów wzięło udział w badaniu, które odbywa się co pół roku.

Ogólne oczekiwania dotyczące przyszłego rozwoju branży są pozytywne. Eksperci uczestniczący w projekcie uważają, że nadal istnieje wiele możliwości technologicznych, które można zbadać, widząc doskonałe perspektywy na rynku międzynarodowym. Udział w ankiecie pozostaje wysoki i stabilny, a odsetek całkowicie wypełnionych kwestionariuszy rośnie. Reprezentatywność jest również wysoka. Oznacza to, że indeks WEtix, który jest opracowywany wspólnie przez WindEnergy Hamburg, wiodące na świecie targi dla energetyki wiatrowej na lądzie i morzu wiodący instytut badań rynku energii wiatrowej, ugruntowały swoją pozycję globalnego barometru nastrojów w branży.

 

2.pozytywny nastroj na rynku energii wiatrowej ballast.pl

Jak oceniasz globalny rynek dla przemysłu wiatrowego na lądzie w bieżącym roku?

 

Ogółem wzrósł udział całkowicie wypełnionych kwestionariuszy: w trzecim badaniu około 65 procent odpowiadających ekspertów rynkowych odpowiedziało na pełen zestaw pytań. Rozkład wskaźników odpowiedzi w różnych krajach i regionach odzwierciedla wielkość rynku w danym kraju lub regionie, z uwzględnieniem segmentów lądowych i morskich. Jest to jeden ze wskaźników wysokiej reprezentatywności. Ogólnie rzecz biorąc, rozkłady pozostały mniej więcej takie same, a segment lądowy zyskał na popularności.

Oceny globalnego rynku energii wiatrowej wykazujące tendencję wzrostową. W tegorocznym badaniu uczestniczący eksperci dostrzegają warunki dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej w znacznie bardziej pozytywnym świetle niż w 2018 r. Niemcy są wyjątkiem, ponieważ warunki są oceniane jeszcze bardziej krytycznie w tym roku niż wcześniej. Warunki w segmentach offshore są w tym roku coraz bardziej pozytywne, zwłaszcza w Azji, ale także w Ameryce Północnej. W Niemczech wartości te maleją, jeśli są mniej wyraźne niż w segmencie lądowym i ogólnie.

Jeśli chodzi o ocenę rynku globalnego, ogólny nastrój w lądowej energii wiatrowej jest zasadniczo pozytywny (patrz rys. 2); a w niektórych regionach, takich jak Azja i Ameryka Północna, wiosenne wartości z 2019 r. wyraźnie się poprawiły w porównaniu z 2018 r. Nastroje w Niemczech pogorszyły się, podczas gdy trend europejski jest bardziej pozytywny. Wysoki poziom nastrojów w morskiej energii wiatrowej jest imponujący; ten pozytywny trend jest szczególnie zauważalny w Ameryce Północnej, Azji i reszcie świata (ROW).

 

3.pozytywny nastroj na rynku energii wiatrowej ballast.pl

Jak oceniasz światowy rynek morskiej energetyki wiatrowej w ciągu dwóch lat?

 

Uczestnicy badania zostali również poproszeni o ocenę przyszłego rozwoju. O ile oczekiwania dotyczące przyszłości rynku onshore w Azji lub ROW nieznacznie spadały w 2018 r., obecnie są one znacznie bardziej optymistyczne. Podobnie oceny dla Ameryki Północnej są znacznie bardziej pozytywne niż w 2018 r. W Niemczech udziałowcy nie pokładają zbyt dużej nadziei na rynku w oparciu o wcześniejsze przetargi. Perspektywy dotyczące segmentu offshore w Azji, Ameryce Północnej i Europie w roku 2021 charakteryzują się silną pozytywną tendencją (patrz rys. 2). Podobnie rozwój rynku dla ROW również uzyskał bardziej optymistyczne oceny. Nastroje w Niemczech ustabilizowały się w porównaniu do 2018 roku.

Jak wyniki badań wpływają na rynek transportu? Analiza światowych ekspertów potwierdza, że wiodącym jest rynek morski i nadal będzie się silnie rozwijał. W tym sektorze transport drogowy niewiele zyska, gdyż producenci elektrowni offshore z reguły znajdują się w regionach nadmorskich – często z własnym nadbrzeżem. Wydaje się też, że nastąpiło także nasycenie niemieckiego rynku lądowego. Dla transportu może to oznaczać potrzebę poszukiwania innych kierunków w transporcie elektrowni wiatrowych oraz zwiększoną konkurencję na tych obszarach. Normą są inwestycje w delegacjach np. udział firm holenderskich w inwestycjach w Skandynawii. Natomiast najbardziej zaskakująca informacją ostatnich dni jest zwrot Taurona w stronę OZE. Zapowiedziano zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych. - Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy TAURON o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. wobec 2018 roku - podkreśla Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. Pojawi się więc praca przewozowa na rodzimym rynku.

 

 

ballast.pl

Źródło: WindEnergyHamburg/Tauron

 

 

 

Zapisz się na newsletter